תרגילי מיקוד בנשימה

הנשימה היא חייך

אושו : “בכתבי הקודש העתיקים (Vedas) נאמר שהנשימה היא ברהמה (Brahma)”
הנשימה היא חייך, היא הגשר שבין המודע והתת-מודע, בין הגוף והנשמה. עלינו להשתמש בגשר הזה; אם נשתמש בו נכון נוכל להגיע לחופים חדשים.

האם שמתם לב שהנשימה משתנה עם הרגשות ?

כשאתם כועסים, אתם נושמים אחרת. נסו להתבונן כיצד אתם נושמים בשעת כעס, נסו לנשום אחרת ותראו שלא תוכלו לכעוס יותר. אתם יכולים לכעוס רק בדרך מסוימת ובקצב מסוים של הנשימה.
כשאתם מאוהבים התבוננו בנשימה, בקצב, במנגינה ובהרמוניה. הפריעו להרמוניה זו והאהבה תעלם, צרו את ההרמוניה הזאת והאהבה תופיע.
כשאתם עושים סקס שימו לב כיצד אתם נושמים, הקצב ופעימת הנשימה קשורים לפעילות הסקס.
אינכם יכולים לעשות דבר שהנשימה אינה קשורה בו באופן עמוק.
לא תוכלו לנוע אל המדיטציה אם לא תנסו להבין ולהשתמש במערכת הנשימה שלכם.
אם תלמדו לשלוט בנשימתכם, תהפכו לשליטים על הרגשות שלכם.

הנשימה היא הגשר בין המודע לתת-מודע. התת-מודע ממשיך לשנות את קצב הנשימה, לכן אם תהיו מודעים לקצב הזה יהיה זה שינוי מתמיד, תוכלו להפוך מודעים לשורשיו של התת-מודע שלכם, וללמוד באיזה אופן הוא פועל ומפעיל אתכם.
קצב הנשימה שלכם מאפשר ללמוד אתכם, אפילו כשאתם ישנים. אם אתם חולמים על כעס אפשר להתבונן בכם ולהבחין שאתם חווים כעס. אם בחלומכם אתם עושים סקס ניתן לצפות בזה מבחוץ ולהבין שאתם עוברים חוויה מינית, נשימתכם תזרום בקצב מסוים.
אם תתבוננו בקצב הנשימה של בודהה תראו שהוא שונה משלכם. קצב נשימתו נשמר קבוע בערות כמו בשינה, בדיבור או בשתיקה.

בכדי למקד את המודעות למערכת הנשימה שלכם שימו לב לשלושה נושאים:

1. לנשום עמוק במהלך היום. לנשום באופן ריתמי, שקט. לא מאולץ אבל עמוק; לאט ועמוק. צרו קצב שקט והרגישו שבקצב הזה אתם רגועים ולא מתוחים. כשתמצאו את הקצב התמידו בו במהלך היום. בכל פעם שאתם נזכרים בזה נשמו עמוק, רגוע, שקט, עם קצב ומנגינה. הרגישו והקשיבו למוזיקה – זוהי מוזיקה.

2. הסתכלו בנשימה, התבוננו בה. כאשר האוויר יוצא, נועו עם הנשימה, וכשהאוויר נכנס נועו עם הנשימה. צאו החוצה והיכנסו פנימה עם הנשימה, לכו בעקבותיה. אם תוכלו להתבונן בנשימה שלכם היא תהפוך לעמוקה, שקטה וקצבית.
דרך המעקב אחר הנשימה אתם הופכים להיות מאוד שונים, מכיוון שהמודעות הקבועה לנשימה תנתק אתכם מה- mind (דעת). האנרגיה שבדרך כלל נעה אל המחשבות תנוע אל ההתבוננות. זוהי האלכימיה של המדיטציה: להפוך את האנרגיה שנעה אל המחשבות להתבוננות.
איך להפוך את אנרגית המחשבות להתבוננות? זהו מה שכלי המדיטציה בבסיסו משרת: לא לחשוב אלא להתבונן, לא להיות החושב אלא העד.
אם כך, התבוננו בנשימה במהלך היום. אל תהיו מתוחים סביב זה, אם תהיו מתוחים תחמיצו את המטרה. הישארו רגועים, התבוננו בלבד. השתובבו איתה; אל תהפכו זאת למטלה.
בכל עת שתזכרו התבוננו בנשימה שלכם. אם שכחתם – אין דבר, אך ברגע בו תיזכרו התחילו להתבונן שוב. דרך כל אחת מההתבוננויות האיכות תשתנה. ההתבוננות בנשימה לא תשאיר מקום למחשבות, וזו הסחה טובה.

3. השתמשו בנשימה שלכם כמודעות לחיים ולמוות בו זמנית. כשהאוויר יוצא, הנשימה מקושרת למוות. כשהאוויר נכנס, היא מקושרת לחיים. עם כל נשיפה אתם מתים, ובכל שאיפה אתם נולדים מחדש. החיים והמוות אינם שני דברים נפרדים, אחד הם. ובכל רגע שניהם נוכחים.

זכרו, כשנשימתכם יוצאת החוצה, הרגישו כאילו שאתם מתים. אל תפחדו, הפחד יפריע לנשימה. קבלו זאת: הנשימה היוצאת היא מוות. המוות הוא יפה, מרגיע.
בכל פעם שאתה רגועים אמרו “ahh-אהה…” והנשימה יוצאת החוצה. חושו את הרגיעה העמוקה עם הנשימה שיוצאת. וכשהנשימה נכנסת פנימה הרגישו “ha-הא! החיים נכנסים” – נולדתם מחדש. הפכו את זה למעגל; חיים ומוות.
שננו זאת כמנטרה – הנשימה הנעה החוצה היא מוות. הרגישו שאתם מתים. הנשימה הנכנסת פנימה היא חיים, הרגישו שאתם נולדים מחדש. במהלך היממה, בכל שעה בכל רגע שבו אתם מודעים, זכרו זאת. זה ישנה את איכות ה- mind שלכם לגמרי.

אם הנשימה היוצאת היא מוות, ואתם מתים בכל רגע, מהי המשמעות? המוות הוא המוות של עברכם, האיש הזקן איננו עוד. ואם עליכם למות בכל רגע, אין עתיד. אם הרגע הבא הוא מוות אז אינכם יכולים להשליך את עצמכם על העתיד. רק הרגע הזה, הבודד, הוא הרגע היחיד שנשאר בכם. אפילו ברגע הזה אתם חייבים למות בכדי להיוולד מחדש. חישבו על תפיסת גלגול הנשמות לא במונחים של חיים, אלא במונחים של נשימה. בכל רגע תוכלו להתחדש, לבנות כיוון חדש, ולהתרענן. להיות שוב ילדים, נטולי טרדות מהעבר וללא חרדות לגבי העתיד. הרגע הזה הוא ללא חרדה, החרדה נוצרת רק על ידי העבר והעתיד.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

מאמרים נוספים