דיכאון וחרדה – לפזר את הערפל

בעולמנו כיום חרדה ודיכאון הפכו להיות מצב שכיח וכמעט לגיטימי בחברה, אך מי שחווה תסמינים אלו סובל פגיעה באיכות חייו (תחושת ריקנות וחוסר יכולת למצוא שקט וחדוות חיים). לצערי אני פוגש יותר ויותר אנשים אשר כלואים במצבי דכאון וחרדה, במצב של חוסר אונים ואבדון ביחס הפוך לתרבות המוחצנת המציגה שלמות וחוסן. סדנה זו מיועדת לכל מי שנושא זה מדבר אליו ומחפש דרכים טבעיות לעזור לעצמו.

העולם המודרני והמהיר בו אנחנו חיים כיום, הדרישה הגבוהה לתפקוד מרבי והמאמצים הנדרשים להתקיים בו הם חלק מהמצב המשובש. זאת יחד עם הסיפור האישי ותפיסת המציאות שלנו, מהווים יחד את הבסיס לתגובות קיצון הכוללות דיכאון וחרדה. מצבים רגשיים בילדותינו ובמהלך חיינו, הפכו לדפוסי חשיבה המשתקפים כיום בבריאותו של הגוף ובתופעות רגשיות ונפשיות שונות.

דכאון וחרדה, עצבנות ורמת אנרגיה נמוכה, חוסר חשק והפרעות אחרות הם חלק מהסימפטומים המבטאים ריחוק ”מחיינו הפנימים“ וניתוק מהאנרגיה הטבעית שלנו. גדלנו בעולם שמעודד הצלחה ולרוב מודד אותה בסטטוס, בכבוד ובכוח. אורח החיים המודרני והאינטנסיבי לא משאיר זמן ואנרגיה להזין רבדים חיוניים להרגשתנו השלמה. כל זה גובה מחיר כבד פוגע בנפשנו הזועקת, באיכות חיינו ואף מסכן את עתידינו.
כך שאם אין בחיינו מקום לביטוי והעשרת חיי הנפש, אם אנחנו סובלים מניבון וחוסר פעילות גופנית, אם אין לנו ערוץ להתפתחות רוחנית ותודעתית, נחוש לחץ מתמיד, אי שקט, ואף נוכל להיגרר למצב של דיכאון או חרדה.

דכאון וחרדה מבטאים מצב של ניתוק מהאנרגיה הטבעית שלנו, קיפאון או לחץ של ה“חיים הפנימיים“. דיכאון ממושך יכול להוביל להתקפי חרדה והתקפי חרדה יכולים להוביל למצב דכאוני. במצב של דכאון האדם מצמצם את תנועתו ושומר על זרימת אנרגיה נמוכה. בכך הוא מחליש את התחושות ואת עוצמת רגשותיו שפועלים ביחס ישיר לנשימה ולחיות, מה שמגביר את הלחץ הפנימי שעלול להוביל למצב חרדה. מצב חרדה מתבטא בתחושות פיזיות מטרידות ואי שקט שלעיתים מלווה בהתקפים של שחרור מתח סמוי המתגלה באופיו כפחד. בשני במקרים ישנה אנרגיה דחוקה שיוצרת את המצב. מנקודת מבט רחבה יותר נגלה שדיכאון וחרדה הם הפתרון הטוב ביותר שהמערכת שלנו מצאה להתמודד עם מצב של קונפליקט בחיינו.

מצב שהפך גם הוא לכרוני באורח חיינו מתבטא בלחץ. בין אם הוא אמיתי ובין אם לא, בין אם במודע או בין אם לא. אם הייתי צריך להגדיר “לחץ” במילה אחת מעולם הנפש, הייתי אומר שלחץ הוא פחד. תחשבו על זה, אתה לחוץ כי אתה מפחד מהעתיד לבוא. פחד הוא תמיד מהעתיד. אף אחד לא פוחד מהעבר שלו. אנחנו כן פוחדים שחוויות דומות לאלו שהיו בעבר יחזרו שוב. פחד הוא השלכה של חוויות העבר שלנו לעבר העתיד. דאגה ופחד כרוני יוצרים מצב של מתח קבוע שבשלב מסוים הופך לבלתי נסבל על המערכת האוטומטית שלנו ויכול להוביל אותנו למצב של דכאון, קיפאון וניתוק מהאנרגיה. או לחילופין יכול להוביל למצב חרדה ולהתבטא בהתקפים. בזמן התקף חרדה המערכת שלנו (הנפשית, המנטאלית והפיזית) עוברת שחרור של אנרגיה וירידה דרסטית של מתח שסיכן את המערכת הפיזית שלנו קודם לכן. התקף חרדה דומה למפסק חשמלי שמפחית את עוצמת המתח או לסיר לחץ הפולט קיטור ובכך מונע פיצוץ. לרוב התקף חרדה יוביל לרגיעה זמנית. זהו שחרור פרדוקסלי בלתי נשלט שמשרת את המשך חיינו ברמת אנרגיה תקינה.

תרופות פסיכיאטריות שהם הפתרון השכיח ביותר כיום, בהחלט עוזרות לאדם בעולמינו, אך כל עוד לא נעשית עבודה יסודית של ריפוי והתפתחות, מקור הסימפטומים לא יעלם. במקרים ובזמנים מסוימים שימוש בתרופות הוא הכרחי על מנת לתפקד, להתחזק ולהשתלב במסלול החיים. אך במקביל, מצב ממושך של שימוש בתרופות עלול ”לחזק“ את הנתק וליצור קושי להרגיש באמת מחוברים לחיים ולמצוא תשוקה והנאה אמיתית. אין במה שאני אומר כוונה לעודד אף אחד להפסיק לקחת תרופות שכן, עבור רבים התרופות הן מצילות חיים. מה שאני כן מציע, זה לבחון אפשרות לעשות תהליך מקביל שיטפל בשורשים, יחזק את הקשרים לחיים הפנימיים ויאפשר לבטוח יותר באנרגיה הטבעית שלנו ובחיים עצמם. כל זה יאפשר בחינה מחודשת בכל הנוגע לשימוש בתרופות.

לצערי אני פוגש יותר ויותר אנשים אשר נמצאים במצבי דכאון וחרדה, מצב של חוסר אונים, זאת ביחס הפוך לתרבות המוחצנת. חלקם נמצא תחת טיפול תרופתי וחלקם נלחם באופן יום יומי במצב בלתי נסבל של אי נוחות. אנשים שסובלים ממצבים אלו נוטים להרגיש שמשהו לא בסדר, דבר המונע מהם לבטוח באנרגיה הטבעית שלהם ובחיים בכלל, דבר המגביל אותם מלחפש דרכים טבעיות לטפל בעצמם, דבר המשאיר אותם במלכוד מול מצב עניינים תקוע ומטריד שלא מאפשר החלמה.

הרצון שלי למקד את התהליך לנושא ספציפי זה מגיעה מתוך עבודתי ב – 20 השנים האחרונות במסגרות טיפול ועבודה ביו- אנרגטית והבנה רחבה יותר את הקשרים בין הגוף והנפש. בעבודתי ליוויתי אנשים שיצאו ממצבים מעוממים של חרדה, דיכאון ומצבי קיצון אחרים. מסלול חיי האישי והחיבורים ההולכים ומעמיקים לעולם הנפש והרוח. הרצון שלי נובע מהכרה במצוקה ובקושי אותם בני האדם חווים ומתוך אמונתי, הנתמכת במציאות, שאפשר לעזור, לרפא ולשנות את המצב. במהלך הדרך למדתי לסמוך באופן אבסולוטי על החיים עצמם ועל הנשימה ככלי מאיץ ושביכולתו לשקם אותנו מחדש. כל זה תלוי ביצרית תנאים פנימיים המאפשרים זאת, ברצון אמיתי וכנות, נכונות לרפא ולהירפא, ומוכנות להירתם לחיים המבקשים את קולנו הייחודי. מתוך הפגישות האינטימיות שלי עם אנשים ”בחדרי ליבם“ אני נפעם יותר ויותר ממשאבי הנפש העומדים לרשותנו כאשר אנחנו ניצבים בכוונה אמיתית לגלות את הפוטנציאל הטמון בחיים עצמם. לחיים עצמם כוח חיוני וחיובי הדוחף אותנו להתפתחות, לגדילה ולחיפוש האמת.

אני פונה אליכם מתוך אמונה מלאה שניתן לפזר את הערפל. המצב הנוכחי יכול להיות קריאה לגדילה והתפתחות. יתכן ותחומי חיים רבים דורשים מבט מחודש ויתכן שכיוונים חדשים רוצים להיוולד!

רישי

השאירו פרטים
לתיאום פגישת ייעוץ
ללא התחייבות וללא עלות!