אני זוכר כיצד עמדתי מול דווהפאט,  שהפך להיות אחד המורים החשובים בדרכי. הייתי נבוך, מלא חששות ואפילו מפוחד מעט כאשר שאל אותי: “מה הביא אותך לכאן?” הייתי מבולבל כאשר השבתי: “אני חושב שמשהו לא בסדר עם הנשימה שלי, קשה לי לנשוםהוא חייך ואמר: “נראה לי שיהיה לך מעניין. תבוא לחלק הראשון ונראה“. הימים הראשונים חלפו ביעף ואני נשארתי עם פה פתוח למשך שלושה חודשים מרתקים בהם כל תא בגופי זכה להתעורר מחדש. מפעם לפעם, אני נשאל עם לא מעט ציניות: “עבודת נשימה? למה ?” והשואלים גם משיבים בעצמם את התשובה: “אני נושם אחי, אני נושם!”

כולנו נושמים, זאת עובדה! אך נשאלת השאלה כמה אנחנו באמת נושמים? איך קשורה איכות הנשימה שלנו לאיכות החיים שלנו? עד כמה מערכת הנשימה שלנו חופשית וכיצד אנו עוזרים לה או מפריעים לה. הנשימה היא שער לחיים. בזמן השאיפה אנו חווים חיים, אנרגיה, קבלה ומוטיבציה. בנשיפה אנו חווים מוות, שחרור, נתינה והרפיה. איכותו של מעגל הנשימה והנשיפה קשורה לדרך בה אנו חיים וחווים את חיינו. אנו נוטים ליחס לפעולת הנשימה עצמאות. מונחים כגון: יש לי בעיות נשימה, הנשימה שלי  כבדה, אני מרגיש חסר נשימה ועודמספרים לנו רק מעט עליה. במהלך עבודתי אני למד יותר ויותר שבעיות הנשימה שלנו אינן קשורות באופן פיסי ישיר למערכת הנשימה בתפקודה הפיסיולוגי, אלא בעיקר לגורמים אחרים אשר משפיעים על הוויית נשימתנודפוסי החשיבה שלנו, האופן בו אנו תופסים את החיים, האופן בו אנו מתייחסים לגופנו וחופש הביטוי הרגשי שלנו. כל מצב רגשי בו אנו נמצאים, מאופיין באיכות נשימה המתאימה לו. ישנו קשר ישיר בין רגשותינו ואיכות הנשימה שלנו. זה בלתי אפשרי לכעוס ושהנשימה תישאר שלווה ורגועה. או לחילופין לאהוב ולנשום נשימה מפוחדת. נסו ותגלו כיצד ניתן לשנות את מצבנו הרגשי דרך שינוי קצב ואיכות הנשימה שלנו. כדי לעשות זאת נסו קודם לזהות את איכויות הנשימה שלכם במצבים רגשיים שונים.

תינוק בן יומו, נשימתו פתוחה ושלווה. נשימה הרמונית ורציפה,  אשר קושרת אותו אל החיים ומעניקה לו תחושה של חיבור, אחדות  וחיות. במהלך החיים למדנו לשלוט ברגשותינו ובחופש שלנו, וכך, באופן לא מודע התחלנו להשפיע על איכות הנשימה שלנו. כאשר אנו נושמים נשימה מלאה ופתוחה אנו הופכים פגיעים, רגישים ומלאי חיים. בעולמנו היום, זה כמעט בלתי אפשרי לשמור על מצב  זה. למדנו  ליחס את מרכז הקיום שלנו לראש ולתהליך החשיבה אשר נמצא  רחוק מהבטן, ממקור החיים ומהנשימה, הפכנו זהירים מאוד, מבוקרים יותר  ומחושבים. תהליך זה הינו הגורם המרכזי לניתוק מהאנרגיה הטבעית שלנו, ולהיווצרות תחושות של חוסר ביטחון, ניתוק, פחד, בלבול, חרדה, עייפות  ומתח, אשר הפכו חלק שגרתי מחיינו המודרניים.

ברמה הטיפולית, רגשות חסומים בגופנו, טראומות שלא היה ביכולתנו להתמודד איתם, צרכים בסיסיים שלא באו על סיפוקם מהסביבה שלנו,  גרמו לנו בשלב מוקדם של חיינו לאבד את נשימתנו הטבעית, את היכולת לחוות את החיים באופן ספונטאני, לסמוך על עצמנו ולאהוב את סביבתנו. עובדה זו חשובה להבנה, שכן בפן הטיפולי כל חוויות החיים שלנו צרובות בתודעה ונישאות איתנו לכל אשר נלך כאילו אנו נושאים זאת במחשב על עם דיסק קשיח ונצחי הזוכר הכול. חוויות שלא קיבלו ביטוי ומיצוי במהלך החיים יוצרות חסימות אנרגטיות בגוף הפיזי והרגשי שבסופו של דבר יכולות להתבטא כמחלות כרוניות.

איכויות הריפוי והאיזון של הנשימה נשכחו מאיתנו, אולם הרצון הפנימי להגיע לאיזון נשמר. פלא מיסטי זה מזכיר לנו שאין אנו נפרדים בעולם הזה  ואנו קיימים כיחידה אורגנית במכלול חיים גדול ואינטליגנטי.  הטבע שואף לאיזון על ידי תהליכים טבעיים. המים הזורמים בנחלים מרחיבים אותם, הרוח  בתהליך הארוזיה מורידה את פסגות ההרים וממלאת את העמקים והנשימה גם היא כחלק בלתי נפרד מפעימת הקיום מכוונת לאיזון תמידי .

הפרעות נשימה…? מי מפריע לנשימה…?  לא נעיםאבל זה פשוט אנחנו בעצמנו במו ידנו מפריעים לה. להגיד שהנשימה לא בסדר ושיש בעיות איתה, זה כמו להגיד שהחיים עצמם לא בסדר, שהטבע לא בסדר, שאלוהים לא בסדר.  הפרעות נשימה זה המונח הנכון ואנו בעצם האחראים לזה. תהליכי החשיבה שלנו, השליטה והביקורת. הרצון להיות טובים יותר וחוסר הקבלה שלנו את עצמנו כפי שאנחנו, מפריעים לאותה פעולה פשוטה וטבעית להתרחשהנשימה. מפגש של תפקודים ביולוגים וכימים במערכת האנושית, מעגל המחבר אותנו לאותה תנועה מתמדת של שינוי והתחדשות, של חיים ומוות, של נתינה קבלה, הרפיה ומדיטציה.  

נשימה דינאמית אינטגרטיבית מבית היוצר של אושו משלבת תרפיה מערבית המובילה אותנו אל המדיטציה.

מדיטציה היא חוויה, היא מצב תודעה של נוכחות, עדות ופתיחות. מצב המחייב קבלה מוחלטת שלנו עצמנו. היכן ננוח? איפה נשקוט? תהליך הנשימה הדינאמי האינטגרטיבי מאפשר לנו בראש ובראשונה חזרה על הגוף הפיזי. למדנו לברוח, לצאת ולהתנתק ממנו. טכניקת הנשימה עוקפת את תהליך החשיבה ומציעה תהליך ריפוי עמוק. חזרה אל הגוף כבית , פתיחה ויצירת תנועה של משקעים מהעבר ושל רגשות מודחקים. ברמת המודעות זה כמו להדליק אור באזורים חשוכים בהווייתנו. לפעמים זה לא יאומן איך מתוך טכניקת נשימה פשוטה אנו מתחברים לסיפור חיינו המלא והבלתי מתפשר. לכאבים הקשורים בילדותינו, לחויות לידתנו האינטנסיבית  ולטראומות שלא היו בזיכרון המודע שלנו אשר מנהלים אותנו בחיינו בהווה.

המזרח הקדים לגלות את מה שהמערב גילה מאוחר יותר, שהנשימה נושאת אתה אנרגיה נוספת לזו הנמדדת וכינה אותה פראנהאנרגיית חיים. בכל תורות המזרח משלבים עבודה עם נשימה. יוגה, ויפאסנה, טאיצי, ציקונג ..ועוד. וזאת מעצם היותהכאן ועכשיודרכה ניתן להגיע לרמות גבוהת של חיבור ושקט תוך יצירת סדר אנרגטי מחודש. עבורי ההכרות עם הנשימה והיכולות המופלאות שלה  תרמו רבות לתהליך ההתפתחות האישי שלי והעניקו לי מתנה גדולה אשר מלווה אותי בכל רגע ורגע בחיי.

מאת:  רישי

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

מאמרים נוספים