ויליאם ריך


ויליאם רייך Pulsation

 
אחת התרומות העיקריות לפסיכותרפיה המערבית נעשתה בשנות ה-20 של המאה הקודמת על ידי ווילהלם רייך, אשר היה הפסיכואנליטיקאי הראשון ששילב עבודת גוף ועבודת שחרור רגשי בעבודתו התרפויטית עם מטופליו.
תגליותיו פורצות הדרך בתחום הגוף-נפש הביאו לצמיחתן של הבנות חדשות בנוגע לתיפקוד המנטלי האנושי.
למעשה, כל שיטות התרפיה של ימינו המבוססות על ביטוי רגשי (Expressive Therapies) כגון: נשימות, קתרזיס ורגרסיה רגשית (Primal), מקורן בתאוריה ובטכניקות אותן פיתח רייך.
רייך גילה כי אצל רוב האנשים תהליכי הזרימה והשחרור של האנרגיה חסומים על ידי מתחים שריריים כרוניים באזורים שונים של הגוף, שמקורם בדפוסים רגשיים אשר אומצו בשלבים מוקדמים מאוד של חיינו.

כדי לטפל בבעיות אלה פיתח רייך תאוריה מדעית יעילה וברורה של ניתוח האישיות; שיטה אשר פסיכואנליטיקאים ומטפלים עושים בה שימוש גם כיום.
רייך הסיק כי אנשים אשר היו להם חוויות ילדות דומות ויחסים דומים עם ההורים, הראו כמבוגרים מבנה גופני דומה. מקורם של מבני הגוף הללו אינו מושפע רק מיחסי הילד עם הוריו אלא גם מהזמן ומהשלב התפתחותי בחיי הילד, שבו התרחשה החוויה המעצבת. רייך קרא לחוויה זו "הטראומה המרכזית".
בשלב מסוים בחייו המוקדמים, ובהתאם לנסיבות בהן הוא נמצא, נאלץ הילד לחסום את רגשותיו ולפתח מנגנוני הגנה. תהליך זה גורם לחסימת הזרימה החופשית של האנרגיה. האנרגיה החסומה נותרת בגוף ומתחילה להשפיע על חייו של האדם. מנגנוני ההגנה הופכים להרגלים ולדפוסי התנהגות המונעים ממנו לגלם ולמצות את מלוא יכולותיו האנושיות.
רייך קרא לחסימה אנרגטית זו – "השריון השרירי" של הגוף.

למשל:
אדם אשר בילדותו נאלץ לפתח דפוס מופנם וכנוע, על מנת להתמודד עם הורה כועס; כמבוגר, הוא יגיב באופן דומה בהתמודדות עם דמויות אותן הוא תופס כסמכותיות גם במצבים בהם מתבקשת התנהגות אסרטיבית יותר. דפוס זה מוביל בבוא העת לחוסר ביטחון עצמי, לחוסר יכולת לביטוי עצמי ולדיכאון.

דוגמה נוספת הם אנשים המאמינים כי הם מצליחנים, קוליים, היפראקטיביים או עליונים, ומציגים את עצמם ככאלה. התנהגות זו נובעת, לרוב, מהעובדה כי אנשים אלה הותנו בילדותם לשדר יעילות ואי-לחץ בכל מחיר. התוצאה היא מבוגר שכל מטרתו בחיים היא להצליח, "No matter what". למצליחנים אלה אובדת, לרוב, היכולת לחוות רגשות עדינים.
הקשיחות נוכחת בכל פעילויותיו של האדם.

מקומו של הגוף בתהליך:
כאמור, ההדחקה מתרחשת באמצעות הגוף.
מדובר בתהליך מתמשך והדרגתי של כיווץ שרירי בגוף, של שליטה על הנשימה ושל בקרה על הרגשות; תהליך אשר, בסופו של דבר, ממית את כל המערכת הביו-אנרגטית בגוף.
בסשנים של נשימה ביו-אנרגטית (Pulsation) אנו מנסים לשוב ולהתחבר לרגשות מודחקים אלה, לחוותם מחדש ולהביאם לידי ביטוי באופן בוגר ואחראי. טכניקה זו עוקפת את ה- mind על ידי עבודה ישירה עם הגוף.
לעיתים קרובות זיכרונות מהאירועים המודחקים עולים ושבים למודע.

כך מאפשר לנו ה- Pulsation לנקות מהמערכת הגופנית והנפשית שלנו את כל מה שצריך להשתחרר; את כל מה שמונע מאיתנו לחיות חיים מלאים יותר 

 

רישי : 054-4338258   סוקי : 050-5260271  מייל:  rishibreath@gmail.com