טיפוסי גוף - Neo-Reichen bodytypes

אבחון דרך מבנה גוף / טיפוסי גוף Neo-Reichen bodytypes- בהנחיית רישי


 

סדנה זו מתאימה למטפלים ולאנשים אשר מבקשים להרחיב את הידע שלהם על הקשר שבין אפיונים במבני הגוף למצבים רגשיים בראשיתיים. נלמד לזהות את טיפוסי הגוף השונים, נבין את התבניות הגופניות ואת החוויות הנפשיות העמוקות המעצבות אותן, ונלמד איך להשתמש בהבנות חדשות אלו בחיינו. מבנה גופנו אינו תלוי אך ורק בתכונותינו הגנטיות אלא מושפע בעיקר מחוויות רגשיות אותן אנו חווים בשנות חיינו הראשונות אשר מעצבות לא רק את אישיותנו אלא גם את גופנו.

ווילהלם רייך, אבי הביו-אנרגיה, ותלמידו אלכסנדר לואן, גילו כי מבנה גופנו אינו תלוי אך ורק בתכונותינו הגנטיות אלא מושפע בעיקר מחוויות רגשיות אותן אנו חווים בשנות חיינו הראשונות. חוויות אלו מעצבות לא רק את אישיותנו אלא גם את גופנו. 

חוויות ילדות טראומתיות (למשל, התמודדות עם הורה כועס, מניפוליטיבי או אדיש) גורמות לילד לפתח מנגנוני הגנה והסתגלות, אשר בהמשך חייו הבוגרים הופכים להרגלים התנהגותיים, לדפוסי מחשבה ורגש והמתבטאים בחסימות אנרגטיות בגוף. כמו כן מעצבות חוויות אלו את הצורה של הגוף ומשפיעות על היציבה כולה. 

רייך ולואן אבחנו שישה טיפוסי גוף קלסיים, שמקורו של כל אחד מהם בחוויה רגשית בסיסית בשלבים שונים של הילדות המוקדמת. לדוגמה: חלקנו שלא קיבלנו מספיק אהבה ומגע בשנה הראשונה לחיינו - נשתייך לטיפוס גוף מסוים, עם השקפה מסוימת על החיים, נגבש אסטרטגיות והתנהגויות מסוימות הנחוצות לנו על מנת לשרוד . 

בסדנה זו נלמד לזהות את טיפוסי הגוף השונים על ידי התנסות חווייתית, תנועה ונשימה. ננסה להבין את התבניות הגופניות ואת החוויות הנפשיות העמוקות המעצבות אותן, וחשוב מכל - נלמד איך להשתמש בהבנות חדשות אלה בעבודתנו עם המטופלים.

רישי: התמחות בעבודה אנרגטית, נשימה אינטגרטיבית, ביו-אנרגיה ,תרפיית פריימל ומדיטציה. מנחה סדנאות ומטפל למעלה מ 16 שנים. מעביר קורס להכשרת מטפלים בנשימה ומלווה תהליכי ריפוי ייחודיים. 

"
עבורי המפגש עם טיפוסי הגוף ושיטת אבחון מרתקת ומדויקת זו היה מכונן. האמיתות והמוחלטות של התהוות הגוף הפיסי עזרו לי לחשוף את סיפור חיי, נתנו תוקף לקשר שבין הגוף והנפש והשפיעו רבות על גישתי בעולם הטיפול."

בסיום הסדנה המשתתפים יקבלו חוברת שתסיע להם בהמשך הדרך 

לפרטים והרשמה 
: rishi.co.il / rishibreath@gmail.com / 054-4338258 


 
ויליאם רייך Pulsation
אחת התרומות העיקריות לפסיכותרפיה המערבית נעשתה בשנות ה-20 של המאה הקודמת על ידי ווילהלם רייך, אשר היה הפסיכואנליטיקאי הראשון ששילב עבודת גוף ועבודת שחרור רגשי בעבודתו התרפויטית עם מטופליו.
תגליותיו פורצות הדרך בתחום הגוף-נפש הביאו לצמיחתן של הבנות חדשות בנוגע לתיפקוד המנטלי האנושי.
למעשה, כל שיטות התרפיה של ימינו המבוססות על ביטוי רגשי (Expressive Therapies) כגון: נשימות, קתרזיס ורגרסיה רגשית (Primal), מקורן בתאוריה ובטכניקות אותן פיתח רייך.
רייך גילה כי אצל רוב האנשים תהליכי הזרימה והשחרור של האנרגיה חסומים על ידי מתחים שריריים כרוניים באזורים שונים של הגוף, שמקורם בדפוסים רגשיים אשר אומצו בשלבים מוקדמים מאוד של חיינו.

כדי לטפל בבעיות אלה פיתח רייך תאוריה מדעית יעילה וברורה של ניתוח האישיות; שיטה אשר פסיכואנליטיקאים ומטפלים עושים בה שימוש גם כיום.
רייך הסיק כי אנשים אשר היו להם חוויות ילדות דומות ויחסים דומים עם ההורים, הראו כמבוגרים מבנה גופני דומה. מקורם של מבני הגוף הללו אינו מושפע רק מיחסי הילד עם הוריו אלא גם מהזמן ומהשלב התפתחותי בחיי הילד, שבו התרחשה החוויה המעצבת. רייך קרא לחוויה זו "הטראומה המרכזית".
בשלב מסוים בחייו המוקדמים, ובהתאם לנסיבות בהן הוא נמצא, נאלץ הילד לחסום את רגשותיו ולפתח מנגנוני הגנה. תהליך זה גורם לחסימת הזרימה החופשית של האנרגיה. האנרגיה החסומה נותרת בגוף ומתחילה להשפיע על חייו של האדם. מנגנוני ההגנה הופכים להרגלים ולדפוסי התנהגות המונעים ממנו לגלם ולמצות את מלוא יכולותיו האנושיות.
רייך קרא לחסימה אנרגטית זו – "השריון השרירי" של הגוף.

למשל:
אדם אשר בילדותו נאלץ לפתח דפוס מופנם וכנוע, על מנת להתמודד עם הורה כועס; כמבוגר, הוא יגיב באופן דומה בהתמודדות עם דמויות אותן הוא תופס כסמכותיות גם במצבים בהם מתבקשת התנהגות אסרטיבית יותר. דפוס זה מוביל בבוא העת לחוסר ביטחון עצמי, לחוסר יכולת לביטוי עצמי ולדיכאון.

דוגמה נוספת הם אנשים המאמינים כי הם מצליחנים, קוליים, היפראקטיביים או עליונים, ומציגים את עצמם ככאלה. התנהגות זו נובעת, לרוב, מהעובדה כי אנשים אלה הותנו בילדותם לשדר יעילות ואי-לחץ בכל מחיר. התוצאה היא מבוגר שכל מטרתו בחיים היא להצליח, "No matter what". למצליחנים אלה אובדת, לרוב, היכולת לחוות רגשות עדינים.
הקשיחות נוכחת בכל פעילויותיו של האדם.

מקומו של הגוף בתהליך:
כאמור, ההדחקה מתרחשת באמצעות הגוף.
מדובר בתהליך מתמשך והדרגתי של כיווץ שרירי בגוף, של שליטה על הנשימה ושל בקרה על הרגשות; תהליך אשר, בסופו של דבר, ממית את כל המערכת הביו-אנרגטית בגוף.
בסשנים של נשימה ביו-אנרגטית (Pulsation) אנו מנסים לשוב ולהתחבר לרגשות מודחקים אלה, לחוותם מחדש ולהביאם לידי ביטוי באופן בוגר ואחראי. טכניקה זו עוקפת את ה- mind על ידי עבודה ישירה עם הגוף.
לעיתים קרובות זיכרונות מהאירועים המודחקים עולים ושבים למודע.

כך מאפשר לנו ה- Pulsation לנקות מהמערכת הגופנית והנפשית שלנו את כל מה שצריך להשתחרר; את כל מה שמונע מאיתנו לחיות חיים מלאים יותר
 

רישי : 054-4338258   סוקי : 050-5260271  מייל:  rishibreath@gmail.com